VYSÍLACÍ SPOLEČNOSTI SE PŘED NOVOU FOTBALOVOU SEZÓNOU ZAMĚŘILY NA PIRÁTSTVÍ

Společnost Sky údajně získala povolení od Nejvyššího soudu ve Velké Británii, aby donutila poskytovatele internetových služeb blokovat pirátské webové stránky, které nelegálně streamují jejich sportovní obsah i zábavné pořady.

Před začátkem fotbalové sezóny 2023/24 se vysílací společnosti a regulační orgány zaměřují na nelegální streamovací služby.

V Itálii regulátor Autorità per le Garanzie nelle Comunicazioni (AGCOM) oznámil, že bude blokovat pirátské webové stránky do 30 minut od začátku programu.

AGCOM uvedl, že hodlá blokovat překlady doménových jmen DNS a také směrování síťového provozu na jedinečné IP adresy.

Ve Spojeném království mezitím společnost Sky údajně získala povolení od Nejvyššího soudu, aby donutila poskytovatele internetových služeb blokovat pirátské stránky, které umožňují nelegální přenos sportovního obsahu i zábavných pořadů.

Podle FT rozhodnutí vyžaduje, aby online platformy blokovaly divákům nelegální přístup k lineárním kanálům v určitém čase, např. na začátku zápasu Premier League.

Sky bude moci v určitou dobu vypnout jednotlivé pirátské stránky, uvádí zpráva. Dodává, že dodavatel třetí strany bude identifikovat zdroj nelegálního vysílání prostřednictvím IP adresy nebo vyhrazených serverů.

Tyto informace pak budou předány poskytovatelům internetových služeb, kteří zablokují přístup divákům k těmto místům prostřednictvím své sítě.

„Blokování se ukázalo jako mimořádně účinný nástroj v boji proti pirátství a je jen jedním z řady opatření, která přijímáme na ochranu našeho obsahu a podnikání,“ řekl FT mluvčí Sky.

Zdroj: tvbeurope.com

 

ULOŽ.TO PROHRÁLO SOUD KVŮLI ŠARLATÁNOVI. SOUDIT SE CHCE DÁL

Internetové úložiště by mělo zaplatit skoro milion korun za to, že navzdory opakovaným upozorněním umožňovalo stahovat český film Šarlatán.

Právní bitvy mezi filmovými distributory a internetovým úložištěm Ulož.to dospěly do další fáze. Před soudy mají střídavé úspěchy obě strany, minulý týden se justice přiklonila na stranu filmového distributora CinemArt. Městský soud v Praze ve čtvrtek rozhodl, že by Ulož.to mělo zaplatit 976 000 Kč za to, že umožňovalo stáhnout životopisné drama Šarlatán bez souhlasu držitelů autorských práv.

Film byl na Ulož.to dostupný nejméně dva roky, nepomohla ani opakovaná upozornění držitelů práv.

Podle Hospodářských novin, které na nepravomocný rozsudek upozornily, je to první úspěšná žaloba na peněžité plnění vůči podobným serverům. Ulož.to se proti rozsudku odvolá a věří, že CinemArt nakonec nedostane žádnou náhradu škody.

Disk s filmem bylo možné na Ulož.to jednoduše najít i při psaní tohoto článku. Právní spory zdržuje a protahuje různé kličkování. Úložiště nedávno změnilo charakter služby i provozovatele. Aktuální název je Ulož.to Disk, technicky se prezentuje jako cloudová služba s externím vyhledáváním a jako provozovatel je vedena mostecká firma Cloud Platforms a.s.

Spor se týká činnosti serveru v předchozí podobě, jejímž provozovatelem byla firma Petacloud. Za tu vystupují stejní lidé jako za současnou Cloud Platforms, obě akciové společnosti sídlí na stejné adrese v Mostě. Firma Petacloud je od letošního května v exekuci kvůli jinému případu, který souvisí s tím, že Ulož.to umožňovalo nahrávání a stahování seriálu Duch z produkce TV Prima. Rejstříkový soud navíc zahájil řízení o jejím zrušení, protože dlouhodobě nezakládala dokumenty do sbírky listin.

Jak soud v případě filmu Šarlatán dospěl k částce 976 000 Kč? Podle CinemArtu odpovídá sumě, za kterou prodává licenci k užití podobně úspěšných filmů. A mohl by chtít ještě víc, soudkyně podotkla, že licenční odměny se pohybují i ve stovkách tisíc až milionech korun. A protože jde o nedovolené užití díla, mohl by držitel autorských práv podle zákona požadovat dvojnásobek běžné ceny.

„Rozsudek vykazuje množství chyb a nepochopení problematiky, s čímž se u soudů první instance setkáváme bohužel pravidelně. Soudy vyšší instance nám pak v těchto sporech dají za pravdu, bohužel to však často trvá velmi dlouho, čehož protistrana zneužívá,“ tvrdí Ulož.to, které způsobenou škodu zpochybňuje.

Úložiště nesouhlasí s právním závěrem, ke kterému se soudkyně přiklonila. Tvrdí, že jako poskytovatel cloudových služeb žádná díla neužívá, tím pádem nemůže zasahovat do autorských práv. „Tím není naplněna první a hlavní podmínka pro přiznání nároku na vydání bezdůvodného obohacení (jak rozhodl soud). Tento náš názor již dříve potvrdil dokonce Nejvyšší a Ústavní soud,“ uvádí Ulož.to.

Soudkyně vyslyšela argumenty CinemArtu, že by se Petacloud mohl vyhýbat zaplacení soudem určené sumy. Nařídila proto, ať Ulož.to zaplatí 976 000 Kč do tří dnů po obdržení rozsudku. Ale ani to neznamená, že CinemArt peníze dostane. Vyplývá to z reakce provozovatele úložiště na rozsudek.

„Údajná ‚škoda‘, o jejímž vyplacení bylo rozhodnuto sice nepravomocně, ale s okamžitým účinkem, nebude vyplacena společnosti CinemArt, ale bude uložena v advokátní úschově. Až odvolací soud rozhodne, zda budou prostředky vráceny Ulož.to, nebo vyplaceny společnosti CinemArt. Vzhledem k četným vadám rozsudku samozřejmě očekáváme jejich navrácení,“ dodalo úložiště ve svém prohlášení pro média.

Ulož.to považuje za absurdní, aby provozovatel úložiště musel vydávat bezdůvodné obohacení, kdykoliv se na jeho komerční platformě objeví uživatelsky vytvořený obsah zasahující do autorských práv. Při uplatňování této logiky by podle Ulož.to nemohly fungovat ani velké světové platformy, které také umožňují nahrávat obsah.

Vyhledávání souborů není od začátku tohoto roku provozované na doméně Ulož.to. Místo toho úložiště po zadání klíčového slova přesměruje uživatele na vyhledávač Gozo, případně na jiné vyhledávače typu Google, DuckDuckGo nebo Seznam. Gozo na svých stránkách uvádí, že neukládá historii vyhledávání ani nesbírá žádná osobní data. Vyhledávač nemá žádné firemní kontaktní údaje kromě e-mailu a formuláře, doména je registrovaná anonymně.

Ulož.to čelí i dalším žalobám, například od televize Prima nebo televize Nova. Od ledna mají majitelé autorských práv silnější pozici díky novele autorského zákona. Ta zjednodušeně řečeno zavedla princip, že úložiště jako Ulož.to si mají aktivně dopředu shánět oprávnění na autorsky chráněný obsah, který by se na nich mohl vyskytnout. Velmi velké platformy s více než pěti miliony uživatelů měsíčně mají povinnost předcházet nahrání díla, o kterém držitel autorských práv poskytl relevantní a nezbytné informace a jehož šíření na úložišti si nepřeje.

Platformy, které používá méně než pět milionů uživatelů měsíčně, musí dílo odstranit na základě oznámení držitelů práv a zároveň udělat všechno pro to, aby nešlo znovu nahrát.

Změny na Ulož.to přišly poté, co novelizovaný autorský zákon začátkem ledna vstoupil v platnost. Z úložiště se stala cloudová služba. „V českých podmínkách je to nejčastější sebeobrana v případě provozování byznysu na úkor nositelů autorských práv,“ podotkla na červnové konferenci Digimedia Klára Brachtlová, která za Asociaci komerčních televizí prezentovala stav boje s pirátským obsahem na internetu.

Provozovatelé úložišť využívají různé kreativní způsoby, jak komplikovat vymáhání zákonných povinností. Služby účelově mění název, mění se obchodní podmínky, jedna firma je poslána do likvidace a vzápětí vznikne jiná, typická je také změna provozovatele ve chvíli, kdy už služba čelí žalobě. Fyzická sídla společností využívají služby virtuálních kanceláří.

Asociace komerčních televizí navrhuje inspirovat se v zahraničí. Odpovědnost za provozování služeb pro sdílení obsahu online by nemusely mít jen právnické osoby (firmy), ale také konkrétní lidé. Do českého právního řádu by také mohla být zavedena krajní možnost blokování přístupu na určitý server, který porušuje autorská práva v masovém měřítku. Takové možnosti jsou v Řecku, v Itálii, v Litvě, ve Francii a v dalších státech.

Televize argumentují tím, že jim unikají peníze z odvysílané reklamy, pokud si uživatelé stáhnou obsah z internetového úložiště. Navíc se v těchto zdrojích objevují ještě neodvysílané epizody, které mají exkluzivní předpremiéry na placených službách typu Voyo nebo Prima+. Další peníze tedy unikají kvůli nepořízenému předplatnému. A televizím vadí také to, že úložiště obloží stahované soubory vlastní online reklamou, takže se „chlubí cizím peřím“ a využíváním nelicencovaného cizího obsahu pro vlastní obchodní cíle se dopouštějí nekalé soutěže.

Zdroj: lupa.cz

V POLOLETÍ ROSTLY KOMERČNÍ STANICE, NEJVYŠŠÍ PODÍL MĚLA ČT

Stanice České televize měly v prvním letošním pololetí nejvyšší podíl v celodenní sledovanosti ve skupině starší 15 let. Ve srovnání se stejným obdobím loni si ale polepšily především komerční televize.

Stanice České televize zaznamenaly v letošním prvním pololetí souhrnný podíl ve výši 30,10 % v celodenním vysílání v divácké skupině starší 15 let a staly se nejsledovanějšími na tuzemském trhu. Ukazují to data oficiálního měření sledovanosti ATO-Nielsen za období 1.1. až 30.6. 2023.

Skupina Nova dosáhla nejvyššího podílu v hlavním vysílacím čase ve skupině 15+ a potvrdila prvenství v diváckých skupinách 15-54 a 15-69 v celodenním i večerním vysílání.

Skupina Prima navýšila podíl v celodenním vysílání ve skupině 15+ a potvrdila v této divácké kategorii pozici druhé nejsledovanější skupiny. V hlavním vysílacím čase 15+, jakož i ve skupinách 15-54 a 15-59 byla třetí nejsilnější.

V meziročním srovnání se dařilo především komerčním subjektům. Své podíly navýšily nejvíce skupina Nova (výrazněji pak v hlavním vysílacím čase), zastupitelství Atmedia a Televize Seznam.

Z jednotlivých stanic si nejlépe vedla Televize Seznam, která si v prvním pololetí připsala meziroční navýšení o 0,69 procentního bodu na 1,48 % (platí pro 15+, celý den). Svůj podíl také významněji navýšily Prima Krimi (+0,57 pb. na 3,86 %), Nova Gold (+0,47 pb. na 1,90 %), CNN Prima News (+0,28 pb. na 2 %) a ČT2 (o 0,38 pb. na 4,37 %). Mírné navýšení podílu se týká i dalších tematických stanic skupiny Nova a Prima. Hlavní kanál Nova dosáhl v letošním prvním pololetí téměř stejného výsledku jako ve stejném období loni (+0,03 pb.), zatímco hlavní kanály ČT1 a TV Prima za svým loňským pololetním výsledkem mírně zaostaly (vše platí pro 15+ celý den).

Nejsledovanějšími pořady v prvním pololetí 2023 byly detektivní minisérie Docent, volební diskuse Cesta na Hrad, seriál Místo zločinu České Budějovice a filmy Zátopek a Prvok, Šampón, Tečka a Karel.

Zdroj: mediaguru.cz

KONEC NEJVĚTŠÍ LATINSKOAMERICKÉ PIRÁTSKÉ STREAMOVACÍ SLUŽBY

Aliance pro kreativitu a zábavu (Alliance for Creativity and Entertainment, ACE) ukončila provoz nejznámější latinskoamerické ilegální streamovací služby Cuevana3.

Stalo se tak poté, co protipirátská koalice určila provozovatele v regionu Piura v Peru.

Ve svém prohlášení ACE uvádí, že Cuevana3, dříve známá jako cuevana3.io, je největší pirátská streamovací služba ve španělštině v latinskoamerickém regionu. Za poslední čtyři roky byla jedničkou v návštěvnosti webových stránek, jak dokládají data analytické společnosti SimilarWeb. Cuevana se proslavila jako online pirátská značka, kde vznikalo velké množství kopií. Její síť více než 20 domén přilákala během dvou let přes 800 milionů návštěv a s porušením autorského práva vytvořila obrovskou videotéku filmů a televizního obsahu, dostupného v mnoha formátech.

Jan van Voorn, výkonný viceprezident a ředitel pro globální ochranu obsahu v Motion Picture Association a vedoucí ACE komentoval uzavření služby následovně: „Největší pirátská streamovací služba ve španělštině v Latinské Americe už není, a to díky neúnavnému globálnímu úsilí, které vyvinuly policejní i soudní orgány v několika latinskoamerických zemích a globální týmy ACE v Latinské Americe i jiných částech světa.“

„Za poslední rok a půl jsme v Latinské Americe odstranili i několik dalších významných nelegálních služeb. Pirátským provozovatelům v regionu i ve světě tak dáváme jasně na srozuměnou, že se kolem nich utahuje smyčka.“

Všechny domény Cuevana3 byly převedeny na ACE a budou přesměrovány na stránku pro legální sledování „Watch Legally“ na webu ACE.

Zdroj: broadbandtvnews.com

STUDIE: UŽIVATELÉ PIRÁTSKÝCH PŘEDPLACENÝCH SLUŽEB ČELÍ VYSOKÉMU POČTU PODVODŮ

Zpráva organizace Digital Citizens Alliance uvádí, že 72 % lidí, kteří použili kreditní kartu pro přihlášení k pirátské televizní, filmové nebo herní streamovací službě, nahlásilo podvod

Uživatelé internetu, kteří používají kreditní kartu pro přihlášení k ilegálním pirátským streamovacím službám, aby získali přístup k filmům, televizním pořadům a hrám, čelí závažnému riziku, že se z jejich karty odečtou poplatky, které neautorizovali. To je výsledek nového šetření organizace Digital Citizens Alliance.

„Naše nejnovější zpráva je dalším důkazem, že provozovatelé pirátských služeb udělají cokoli, aby vydělali na spotřebitelích, kteří mají zájem o obsah. A to i na těch, kteří jsou ochotní za něj platit,“ řekl Tom Galvin, výkonný ředitel organizace Digital Citizens Alliance. „Ve spojení s naším předchozím výzkumem, který poukazoval na rizika spojená s bezplatnými pirátskými aplikacemi a službami, se situace dále vyjasňuje. Vyhledávání pirátského obsahu je ve své podstatě rizikové chování, které ohrožuje zařízení, peněženky i soukromí spotřebitelů.“

Zpráva nazvaná „Giving Piracy Operators Credit“ popisuje šetření případu, kdy se kreditní karta pracovníka Digital Citizens stala cílem nezákonných nákupů ve výši 1 495 USD. Obsahuje i samostatný průzkum, který upozorňuje na řadu větších problémů souvisejících s pirátským obsahem.

Průzkum odhalil rozsáhlé využívání pirátského obsahu. Jeden ze tří Američanů přiznává, že pirátský obsah sleduje.

Průzkum také zjistil, že za poslední rok 72 % Američanů, kteří použili k nákupu pirátské předplacené služby kreditní kartu, nahlásilo problém s jejím podvodným použitím.

Organizace Digital Citizens se přihlásila k odběru 20 pirátských předplacených služeb, aby otestovala, zda jsou podvody s kreditními kartami na pirátské předplacené služby vázané. Výzkumníci se ke službám registrovali od února do dubna 2023 za použití nové kreditní karty Capital One QuickSilver, která sloužila pouze pro tento projekt.

Stránky si účtovaly pevné měsíční předplatné v rozmezí 5,99-40 USD a během dvou týdnů se začaly objevovat podvodné poplatky, uvádí skupina.

Nákupy byly údajně za donášku potravin, dámské oblečení, počítačový software, peněžní zálohu a objevila se i velká záhadná částka 850 dolarů, která naštěstí zpracována nebyla. Původ těchto poplatků je zřejmě v Číně, Singapuru, Hongkongu a Litvě.

Přehled konkrétních účtovaných částek:

  • února 2023 – Jedenáct dní po přihlášení k první pirátské streamovací službě – dvakrát stržený poplatek ve výši 17,21 USD označený jako „GB Pay affectioni“. Affectioni je patrně obchod s dámským oblečením ve městě Čching-tao v Číně, GP Pay je mobilní platební služba.
  • února 2023 – Jen o den později byla stržena zálohová platba ve výši 14,99 USD (společně s dalším poplatkem 3 USD) za použití kryptoplatformy Wollito. Výpis z kreditní karty uvádí, že nákup pochází z litevského Vilniusu. Žádné další informace k dispozici nejsou.
  • března 2023 – Nákup v obchodě s oblečením se sídlem v Hongkongu za 16,60 USD. Název položky byl „clothingyoyo“, což odpovídá obchodu Clothing Yoyo se sídlem v Sheung Wan v Hongkongu.
  • března 2023 – Nákup v hodnotě 16,68 USD označený jako „thedailygroceries“. Byl účtován v Ťia-sing v Číně. Ačkoli název naznačuje, že jde o jídlo, na webové stránce thedailygroceries.com, která zřejmě poplatku odpovídá, se prodávají šperky, jako jsou náhrdelníky a náramky, a také kabelky.
  • dubna 2023 – Objevují se dva pokusy o větší nákupy za 899 USD a 150 USD. Povaha nákupů není známá, protože Capital One požádal držitele karty o schválení, ale nedostal ho.
  • května 2023 – Objevuje se první ze dvou větších nákupů v singapurském obchodě s oblečením nazvaném Pazzion za 118,53 USD.
  • května 2023 – Došlo je zpracování druhého nákupu v obchodě Pazzion ve výši 244,78 USD. Podle webových stránek prodává Pazzion oděvní doplňky, jako jsou boty, kabelky, náramky a další.

Kromě šetření zaměřeného na 20 pirátských předplacených služeb zadala organizace Digital Citizens průzkum, který by osvětlil rizika pirátských webových stránek a aplikací. V průzkumu odpovídalo 2 330 Američanů na otázku, jak se dostávají k zábavě.

Hlavní zjištění:

  • Přibližně 1 ze 3 Američanů uvedl, že za poslední rok sledoval pirátský obsah alespoň jednou. Někteří na pirátský obsah vsadili poté, co zrušili jiné zákonné streamovací možnosti nebo kabelové či satelitní služby.
  • Přibližně 1 z 10 lidí, kteří sledovali pirátský obsah, použil k nákupu předplatného kreditní kartu.
  • 72 procent Američanů, kteří k nákupu pirátské předplacené služby použili kreditní kartu, také v posledním roce nahlásilo problém s podvodem s kreditní kartou. Podobný problém řešilo pouze 18 procent z těch, kteří uvedli, že pirátské stránky nenavštěvují.
  • U Američanů, kteří navštívili pirátské stránky a aplikace, byla čtyřikrát větší pravděpodobnost (44 procent ku 10 procentům), že se stanou obětí krádeže identity.
  • Američané, kteří navštívili pirátské stránky a aplikace, měli za poslední rok pětkrát častěji (46 procent k 9 procentům) problém s malwarem.

Zpráva se také zabývala řadou možných řešení těchto problémů. Uvádí se v ní, že šíření pirátských služeb do amerických domácností – a škody, které napáchají – vyžaduje společný postup federální vlády i vlád jednotlivých států, společností vydávajících kreditní karty, na něž provozovatelé pirátských služeb spoléhají, a samotných spotřebitelů.

Boj proti pirátství by měl zahrnovat následující postupy:

  • Zpracovatelé plateb by měli ukončit vztahy se známými provozovateli pirátských služeb.
  • FTC varuje Američany před online riziky, která je mohou vystavit finančním podvodům a vlivu škodlivého softwaru.
  • Orgány činné v trestním řízení by měly používat nástroje, které získaly v roce 2020, a zahájit vyšetřování trestných činů spáchaných provozovateli pirátských služeb.
  • Skupiny pro ochranu spotřebitelů by měly Američany nadále varovat před riziky.

Více informací je uvedeno na stránkách www.digitalcitizensalliance.org. Úplné znění zprávy je k dispozici zde.

Zdroj: tvtechnology.com