KAŽDÝ PÁTÝ SLOVÁK SE PŘIZNÁVÁ K ONLINE PIRÁTSTVÍ


Podle průzkumu provedeného na objednávku Asociace televizních vysílatelů Slovenska (ATVS) používá 47 % lidí na Slovensku ke sledování filmů, seriálů nebo hudby alespoň jednu placenou platformu.

Počet lidí, kteří na Slovensku platí za služby na vyžádání, se rovněž zvyšuje v souladu se spuštěním streamovacích služeb místních komerčních kanálů. Takovou službu si nyní předplácí 47 % respondentů. Průzkum společnosti CreditCall byl proveden formou telefonických rozhovorů na vzorku 1 000 respondentů.

Pirátství audiovizuálního obsahu však na Slovensku stále zůstává velkým problémem - přiznává ho téměř 20 % obyvatel. Až 10,63 % respondentů v průzkumu uvedlo, že k legálnímu i online obsahu přistupují z internetu; 9 % respondentů potvrdilo, že filmy, seriály nebo hudbu získávají výhradně z pirátských zdrojů.

" Předpokládáme, že ve skutečnosti může být toto číslo ještě vyšší, protože ne vždy se lidé k těmto aktivitám přiznávají," vysvětluje Lucia Tandlichová, ředitelka právního oddělení skupiny Markíza, která provozuje šest televizních kanálů včetně TV Markíza, Doma, Dajto a Markíza KRIMI . "Problémem zůstává dostupnost pirátského obsahu na internetu. Nejenže výrazně ztěžuje práci tuzemským tvůrcům, kteří se již tak musí při tvorbě potýkat s nedostatkem finančních prostředků, ale toto záměrné porušování autorských práv také zdražuje služby pro platící diváky."

Z 56,17 % Slováků, kteří podle průzkumu sledují nebo stahují obsah z online platforem, tak 48,39 % z nich činí alespoň jednou týdně a 23,21 % dokonce denně. Pokud se tak děje nelegálně, přicházejí tedy společnosti, které si zakoupily licence na daný obsah nebo jej produkují, o obrovské částky peněz.

Nová právní úprava, která má zabránit šíření nelegálního obsahu po internetu, byla zahrnuta do slovenského zákona o autorském právu, který rovněž zahrnuje příslušnou evropskou směrnici o autorském právu.

"Důležitá zůstává osvěta veřejnosti. S pirátským obsahem by se mělo zacházet stejně jako s černými pasažéry ve veřejné dopravě. Je důležité si uvědomit, že tímto přístupem si v konečném důsledku můžete uškodit tím, že si podobný obsah příště nebudete moci prohlédnout, protože například vůbec nevznikne. Naštěstí se zdá, že si to uvědomuje stále více diváků,"

uzavírá Tandlich a dodává, že více než 42 % lidí v průzkumu uvedlo, že je pro ně spíše důležité nebo velmi důležité podporovat tvůrce a kreativní průmysl pomocí služeb legálního monitorování obsahu.

Zdroj: broadbandtvnews.com