NELEGÁLNÍ STREAMINGOVÉ STRÁNKY VYSÍLAJÍCÍ SPORTOVNÍ PŘENOSY BYLY UZAVŘENY
Na nelegálně vysílaných sportovních přenosech unikají každoročně vysílacím společnostem obrovské částky.
Koncem prosince zobrazily dvě populární webové stránky, známé pirátskými nelegálními přenosy živých sportovních událostí, zprávu, že si „dávají pauzu od živých přenosů“. Návštěvníci stránek nazvaných Methstreams a Crackstreams byli místo toho vyzváni, aby se připojili k existující komunitě Discord (čítající více než 80 000 účtů), kde se dozvědí další novinky.
Před dvěma týdny oznámil majitel Methstreams členům Discordu, že jedna z jejich domén byla zablokována v rámci probíhajícího boje mezi držiteli práv a těmi, kteří obcházejí distribuční dohody. Přibližně ve stejnou dobu oznámila protipirátská organizace The Alliance for Creativity and Entertainment (ACE), že pomohla uzavřít stovky webových stránek, z nichž mnohé sídlily ve Vietnamu, a které za poslední rok přilákaly více než 800 milionů návštěv. Zástupce ACE neodpověděl na žádost o komentář, zda byly zmíněné domény součástí jejího zásahu.
Mediální společnosti platí miliardy za exkluzivní práva na vysílání živých sportovních přenosů a inzerenti zase platí miliardy za oslovení fanoušků, kteří je sledují. Například současné mediální smlouvy NFL mají hodnotu více než 125 miliard dolarů; poslední kolo smluv NBA má hodnotu 77 miliard dolarů. Nelegální přenosy často přicházejí prostřednictvím zahraničních kanálů, což znamená, že přenosy (a reklamy) často nejsou určeny pro americké publikum. V závažných případech mohou tyto ušlé příjmy ohrozit platební schopnost organizátorů sportovních akcí a jimi pořádaných akcí.
Zpráva společnosti VFT, která sleduje pirátství, odhaduje, že Super Bowl 2024 sledovalo 17 milionů lidí na nelegálně šířených streamech.
Ačkoli Methstreams a Crackstreams nevysvětlily, proč byly z online prostředí staženy, pravděpodobným důvodem je, že jsou obviněny z porušování autorských práv k živým sportovním přenosům a že poskytovatelé online služeb (OSP) jednali v souladu se svými zákonnými povinnostmi nařídit stažení.
Americké profesionální sportovní ligy mají k dispozici jen omezené nástroje pro boj s nelegálním streamováním, které, jak nedávno uvedl Harvard Business Review, stojí celosvětový sportovní průmysl ročně přibližně 28 miliard dolarů. Klíčovým federálním zákonem pro boj proti soukromí je Digital Millennium Copyright Act (DMCA). Pochází však z roku 1998, tedy z doby, kdy mnoho lidí přistupovalo k internetu prostřednictvím vytáčeného modemu a živé vysílání nebylo k dispozici.
Zdroj: sportico.com