POLICIE ODHALILA NELEGÁLNÍ STREAMOVACÍ SLUŽBU, KTERÁ VYDĚLÁVALA 250 MILIONŮ EUR MĚSÍČNĚ
Italská policie oznámila, že se jí podařilo odhalit gang streamující online obsah, k němuž neměl autorská práva. Měsíčně tito piráti vygenerovali více než 250 milionů EUR a způsobili škody za miliardy EUR.
Policie ve spolupráci s mezinárodními partnery včetně Eurojustu a Europolu odhalila rozsáhlou síť internetových pirátů, kteří streamovali obsah podléhající autorskému právu. Nejedná se však o „ledajaké“ piráty, ale o celý gang, který měsíčně vydělával přes 250 milionů EUR. Podle místních úřadů se jedná o dosud největší zásah proti audiovizuálnímu pirátství, jaký kdy v zemi (a pravděpodobně i na mezinárodní úrovni) proběhl.
Stovky policistů se zapojily do protipirátské akce
Jen v Itálii provedli muži zákona 89 prohlídek, nasazeno bylo více než 270 policistů. V Anglii, Nizozemsku a dalších zemích se pak uskutečnilo 14 prohlídek a do akce se zapojilo dalších 102 policistů.
Síť webových stránek a dalších kanálů obsloužila měsíčně více než 22 milionů uživatelů ( pozn. jen v Itálii ) a další miliony mimo zemi, uvádí policie. Prostřednictvím těchto kanálů byly vysílány živé programy a obsah, který byl ale chráněn autorským zákonem. Práva na tyto pořady vlastnily platformy a společnosti, jako jsou KY, DAZN, MEDIASET, AMAZON Prime, NETFLIX, PARAMOUNT, DISNEY+ a další. Celkem byl podle úřadu obsah šířen prostřednictvím více než 2 500 kanálů a serverů, většinou spravovaných v Evropě.
Podle zveřejněné zprávy působili internetoví piráti v kyberprostoru již více než dva roky.
Škody za miliardy dolarů
Podle policie se také podařilo zabavit kryptoměny, které měly hodnotu více než 1,65 milionu EUR, a hotovost ve výši více než 40 000 EUR. Tyto prostředky však představují jen zlomek škod, které piráti způsobili. Odhaduje se, že ročně způsobili společnostem, které vlastnily autorská práva k obsahu, škodu ve výši více než tří miliard eur. Celková škoda, kterou způsobili, dosáhla astronomických deseti miliard eur.
Aby zůstali neodhaleni, používají internetoví piráti již dlouho šifrovanou komunikaci, fiktivní identity, falešné doklady, neregistrované SIM karty atd. Jinými slovy, podařilo se jim vyhnout se zákonu maskováním své identity.
Seznam názvů serverů policie nezveřejnila.
Zdroj: vosveteit.zoznam.sk