PRIMA CHCE ZACHOVAT POZEMNÍ TV MINIMÁLNĚ DO ROKU 2050


Společnost FTV Prima a Digital Broadcasting vyjádřily prostřednictvím připomínek ke Strategii správy kmitočtového spektra dlouhodobou podporu pozemnímu televiznímu vysílání.

Společnost FTV Prima a operátor celoplošného DVB-T2 multiplexu 24, telekomunikační firma Digital Broadcasting, vyjádřily společnou podporu zachování a rozvoje terestrického televizního vysílání v Česku. Reagovaly tak formou připomínek na návrh Strategie správy rádiového spektra, kterou zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ), a zdůraznily důležitost této platformy pro přístup k televiznímu obsahu. Pro Primu je DTT platforma klíčová, provozuje v ní všechny své TV programy.

Pozemní digitální televizi využívá podle průzkumů, kterými argumentují například České Radiokomunikace (CRA), na běžnou anténu alespoň na jednom přijímači 53 % českých domácností. Oba subjekty proto považují za nezbytné udržet provoz pozemního vysílání i v následujících letech. Generální ředitel FTV Prima Marek Singer dokonce na ČTÚ apeluje, aby provoz všech stávajících celoplošných sítí byl možný minimálně do roku 2050 a zajistila se tak dlouhodobá stabilita konkurenčního prostředí.

Prima chce díky vyhrazené kapacitě dvě nové stanice

Možná až překvapivě dlouhá doba, po kterou chce FTV Prima udržet pozemní vysílání, má logické vysvětlení. Prima nejen, že provozuje v DVB-T2 multiplexu Českých Radiokomunikací všechny své celoplošné kanály, ale chystá zde i dvě další stanice – jedna z nich je známá pod označením Prima Case. FTV Prima má totiž v této televizní síti vyhrazenou datovou kapacitu, se kterou může nakládat podle svých potřeb. V minulosti v DVB-T2 proto začínala s vysíláním svých programů v rozlišení 1440 x 1080p.

Tlak operátorů placené televize později Primu donutil k překlopení těchto programů do základního formátu 960x540p, přičemž v HD rozlišení zůstala s poměrem 1280 x 720p pouze CNN Prima News. Argumentem byla lepší čitelnost doprovodné grafiky pro zpravodajský kanál. Prima na rozdíl od Novy neprovozuje žádný placený kanál, ta jich má naopak šest. Jde o prémiové stanice Nova Sport. Stojí však za zajímavost, že právě Nova rozložila vysílání svých programů do dvou multiplexů, přičemž CRA svěřila kromě vlajkové lodě ještě Novu Cinema.

ČTÚ má k dispozici kanály pro nespuštěné sítě

Ve prospěch pozemního televizního vysílání a jeho budoucnost mohou hrát i doposud nevyužité kmitočty pro plánované DVB-T2 multiplexy 25 a 26, které však nikdy nebyly reálně spuštěny. Multiplexy 25 a 26 představují podle Martina Roztočila, ředitele vnějších vztahů společnosti Digital Broadcasting, která provozuje DVB-T2 síť 24, jednu z možných pojistek budoucnosti pozemní televize. Roztočil stejně jako Singer upozorňuje na dlouhodobou stabilitu pozici terestrické platformy, která je pro mnoho českých domácností tradiční a oblíbenou volbou díky možnosti bezplatného sledování televizních programů.

Digital Broadcasting navrhuje využít kmitočty multiplexů 25 a 26 i pro testování inovativních technologií, jako je 5G Broadcasting, který doposud tlačily výhradně konkurenční CRA. Tato technologie nabízí potenciál pro budoucí využití v zemském vysílání, což umožní experimentálně ověřovat provoz a připravit se na výzvy spojené s technickými inovacemi. Disponibilní kmitočty by mohly být také využity pro regionální vysílání nebo pro jednosměrné vysílače označované jako SDL. Tento flexibilní přístup by umožnil experimentálně ověřit alternativní technologie bez rušení stávajících služeb, což může přispět ke zkvalitnění dostupnosti televizního vysílání v odlehlých oblastech nebo při přechodu na nové standardy.

Na volné kmitočty upozorňuje i dlouholetý šéf PDTV

Na základě zveřejněného návrhu „Strategie správy rádiového spektra“ a možnosti zaslat své stanovisko navrhuje odborný konzultant Petr Formánek několik změn v textu. Formánek roky působil ve společnosti PDTV provozující pražskou Regionální síť 4. Poté co ji převzaly CRA, je na volné noze. Podle Formánka je zásadní, aby se zvážilo, že časově omezené individuální oprávnění k využívání frekvencí na tzv. „bílých místech“ by po skončení platnosti mohlo vést k negativní reakci veřejnosti, pokud by došlo k přerušení poskytování služeb.

Formánek dále doporučuje využití frekvencí sítí 25 a 26, stejně jako Roztočil, primárně pro experimentální ověřování nových technologií, jako jsou 5G Broadcast a DVB-I, s cílem umožnit koexistenci těchto frekvencí a standardů na stejném radiofrekvenčním kanálu. Rovněž navrhuje změnu formulace, kde by věta „Pásmo UHF je z technicko-ekonomického hlediska optimální pro zajištění pokrytí území mobilními službami“ byla doplněna tak, aby reflektovala i využití pásma UHF pro DTT (pozemní TV), čímž by se podpořilo udržení konkurenčního prostředí i rozvoj oboru.

Zdroj: mediaguru.cz